Kiwi neboli aktinidie čínská je dřevitá popínavá liána, která dorůstá osmi a více metrů. Roste planě v Číně, odkud také pochází. Pak byla převezena na Nový Zéland, kde se podařilo vypěstovat velmi kvalitní odrůdu, a kde zároveň dostala své jméno kiwi.
U nás se dá pěstovat jen aktinidie význačná, které říkáme minikiwi, a která snáší naše zimní mrazivé počasí, a to až do -25°C. Pěstujeme ji jako vinnou révu. Potřebuje dobrou oporu. Její výhodou je, že netrpí škůdci. Můžeme si vybrat z několika odrůd, většinou jsou cizosprašné, ale některé jsou částečně samosprašné. Proto je vhodné vysazovat samčí i samičí rostliny.
Vyžaduje slunné stanoviště, chráněné před větrem. Potřebuje lehčí, středně těžkou, propustnou humózní půdu s dostatečným množstvím zálivky a živin, bez nadbytku vápna. Má mělké kořeny, proto půdu okolo nich ošetříme mulčováním, aby nevysychala.
Množit můžeme semeny, řízkováním a hřížením, což znamená, že jednu větev položíme do půdy a čekáme, až sama zakoření. Vysazujeme na vzdálenost 2 až 4 metry s tím, že na 4-6 rostlin samičích vysadíme jednu rostlinu samčí. Tak zajistíme dobré opylení. Z jedné rostliny můžeme sklidit 4 – 10 kg plodů. V našich podmínkách sklízíme v období od července až do mrazů. Musíme dobře vystihnout správný stupeň zralosti, jinak si na nich nepochutnáme. Rostlina nám vydrží až 30 let, někde i dvakrát tolik.
Plody obsahujívitamíny B1 a B2, provitamínu A a zejména C. Kromě toho má vysoký obsah bioflavonoidů, minerálních látek, hlavně vápníku, draslíku, fosforu a železa. Zdravé jsou nejen pro děti, ale i pro seniory a rekonvalescenty. Podporuje látkovou výměnu a posiluje imunitní systém. Zpevňuje žíly a zlepšuje zrak. Díky vitamínu C zlepšuje soustředění a zvládání stresu. Podporuje růst kostí a stimuluje srdeční sval.
Mnoho důvodů pro to, abychom pěstovali kiwi na své zahradě.