Kdyby měl ochranný oděv, nemuselo se to stát! Jak často se tato věta vyslovuje, když už je ale pozdě? Bohužel, stále dost často.
U méně bezpečných zaměstnání vůbec nepřipadá v úvahu, aby zaměstnanec neměl ochranný oděv, nebo obuv, a to většinou typicky speciální! Např. svářeči, soustružníci, elektrikáři, kováři. Jejich oděv i obuv je skutečně chrání. A není to už jen právo být chráněn pracovními pomůckami. Je to už povinnost každého pracovníka!
Kolik úrazů již bylo zbytečných, protože pracovník neměl správné pracovní ošacení ?
Nesmíme opomenout ani méně nebezpečné zaměstnání, kde pracovní ošacení hraje také svou neméně důležitou úlohu. Zdravotní sestry, lékaři, kuchaři, učitelé. I v těchto zaměstnáních může docházet ke karambolům se zdravím.
Jste-li právě Vy na manažerském místě, měl byste zajistit i tuto část pracovních podmínek, které zaměstnanci vyžadují. Nebo by alespoň měli vyžadovat po svém chlebodárci.
Podívejte se, pokud nemáte ve své pracovním týmu pracovní pozice, které skutečně vyžadují specifické oblečení, nebo dokonce uniformy, pak je Váš výběr velmi široký.
Co všechno lze pořídit pro své zaměstnance?
· Montérky. Starší generace pamatují staré dobré montérkové soupravy, které se skládaly z bundy a kalhot, a to s laclem, nebo bez. Většinou v jedné, nebo dvou barvách. Dnes je tolik výrobců, variant a barev, že nebudete vědět, které dřív. Raději nechte vybrat samotné zaměstnance.
· Pracovní bundy. Pamatujete na „vaťáky“? Dodnes je vídáme. Ale nabídka je daleko rozmanitější. V provedení, v materiálech, ale i v barvách. S kapucí, nebo bez. Zateplené, nebo lehké.
· Zástěry, košile, trička. I bez nich se některé profese prostě neobejdou. A proč by si měli zaměstnanci ničit svoje oblečení, když má zaměstnavatel povinnost postarat se? Nakonec firmy využívají možnosti tisku loga na firemní pracovní oděvy. Proč nevyužít i tuto možnost?
Víte, když se dokážete o své zaměstnance plně postarat, odvděčí se Vám prací, kterou sice mají zaplacenou, ale Vy se bez ní neobejdete.