Jsme si vědomi toho, že o tom, jaký budeme žít život, z velké části rozhoduje výše našich rodinných příjmů? Děti ve školách se shromažďují do skupin podle oblečení a nejnovější techniky. Děti, které nebyly na dovolené, jsou odloučené od svých spolužáků, protože s nimi nemají společné téma k rozhovoru. Jedni navštěvují zájmové kroužky, druzí ne, jedni jdou do kina, druzí ne, atd.
Nejde jen o rozdíly způsobené rozdílným společenským postavením rodiny, ale jedná se o celkové vnímání věci. Všichni nevyděláváme stejně a nejvíce tím trpí rodina jako celek. Můžeme popsat například situaci, kdy jedna rodina oplývá lednicí plnou mléčných výrobků, kvalitní uzeniny, čerstvých vajec, ovoce a zeleniny. Pak tu máme druhou rodinu, kde v jejich lednici nalezneme párky, kečup, klecová vejce, slazené jogurty a plátkový sýr. Řekneme, celé rodiny by měly žít zdravě, ale už nedokážeme pomoct, jak by to ty rodiny měly dělat. Ano, naše první vzorová rodina utratí týdně 2 000 CZK za jídlo, kdežto naše druhá rodina má 3 000 CZK na jídlo na celý měsíc. Je to holý fakt, žádná iluze nebo výmluva.
Dalším příkladem mohou být zájmové kroužky, kdy se jejich cena za pololetí pohybuje okolo 2 000 CZK, ročně tedy za 4 000 CZK na jedno dítě. Rodina s 2 dětmi zaplatí za jeden kroužek ročně 8 000 CZK, 2 kroužky 16 000 CZK a 3 kroužky 32 000 CZK: Doopravdy existují rodiny, které mají 2 děti a každé z jejich potomků chodí na 3 volnočasové kroužky týdně. Pak tu ale máme opačnou stranu mince, rodinu, která má 1 dítě, ale nezvládne zaplatit ani ten 1 kroužek na rok za 4 000 CZK. Přijde Vám to vůči tomuto dítěti fér a můžeme dětem z té nadprůměrně zaopatřené rodiny něco vyčítat? Na obě otázky je odpověď NE!
Vezměme si další častý příklad – prázdniny. Naše dobře finančně zaopatřená rodina odjíždí v zimě na hory, v létě k moři, absolvuje několik rodinných prodloužených víkendů a pravidelně jezdí na různé jednodenní výlety po České republice. Naše druhá rodina je ráda, když v zimě zvládne obstarat všechno okolo Vánoc a na nějakou dovolenou na horách nemůže ani pomyslet. V létě je ráda, že zaplatí letní školku, příměstské tábory, aby oba rodiče mohli dále chodit do práce, a možná se jednou dostanou na koupaliště, o nějakých výletech po České republice nemůže být ani řeč, všechno stojí nemalé peníze, které tato rodina investuje např. do nákupu potravin, oblečení a dalších potřebných věcí.
Takto bychom mohli s příklady pokračovat do nekonečna. Je tato situace správná? Měly by chudší, méně zaopatřené rodiny trpět, protože neoplývají tak vysokými finančními rezervami? Neměly. Myslíme si, že je potřeba zpřístupnit více aktivit, vstupů a akcí pro méně zaopatřené rodiny, zlevnit kroužky, umožnit rodinám nějaké levnější dovolené, aby i tyto děti měly zážitky, na které budou jednou vzpomínat.
Děti a rodiny by neměly trpět tím, že nemají tak vysoké příjmy, protože jejich výdaje téměř převyšují jejich příjmy.