Altány si nechávali před staletími vystavět bohatí lidé a představitelé šlechty na svých zámeckých sídlech. Dnes se jejich výstavbou zabývá celá řada firem. Mohou být ozdobou i neveliké zahrady, velmi však záleží na jejich poloze, která je odlišuje od pergol.
V čem se liší altán od pergoly
Pergolu v zákoutí, altán uprostřed – významný rozdíl mezi pergolou a zahradním altánem tkví ve způsobu využití a v prostředí, kam jsou obě stavby posazeny. Zatímco pergola obvykle navazuje na stavbu domu a dotváří příjemné a zároveň okrasné zákoutí na okraji zahrady, kde lze využít i přilehlou terasu, altány se již před stovkami let stavěly z jediného důvodu – být v centru přírodní scenérie a současně mít pocit vlastního bezpečného zázemí pod střešní klenbou. Některé přírodní altány se dodnes dochovaly v podobě významné historické památky, jednu z nich s pestrou ornamentální výzdobou objevíte například v zámecké zahradě v Českém Krumlově, nedaleko od letohrádku Bellarie.
Obklopeni přírodou – zahradní altán dřevěný tedy volíme vždy tam, kde chceme s okolní přírodou splynout v jeden celek. Na zahradě jej obvykle necháme vystavět mimo dosah zvědavých očí kolemjdoucích, abychom tu měli klid na rozjímání, na četbu knih, na posezení s kávou a hrnkem čaje. Zároveň chceme mít výborný výhled na všechny strany, a proto musíme jeho umístění volit velmi uvážlivě. Krytý přístřešek se tedy nehodí někam do zastrčeného koutu, měl by se stát na zahradě dominantní stavbou, která ladí s koncepcí okolního terénu.
Lépe chrání před povětrnostními vlivy – pergola je většinou otevřená stavba, která je ideální pro oslavy a společenské akce, jako je grilování, zahradní piknik, společný oběd, svatební hostina atp. Altán je zčásti uzavřený, dobře chrání před větrem a deštěm, ale i před ostrým sluncem. S výjimkou velmi chladného období roku tu můžete posedět prakticky kdykoli.