Uvažujete o výstavbě rodinného domu od stavební firmy ze Zlína Grimblok a kladete si otázky, jaké to bude bydlet v dřevostavbě? Pak bychom se vám mohli pokusit na některé z dotazů odpovědět.
Je to bezpečné? Když se řekne „dřevostavba“, může vás napadnout myšlenka, že dřevo přece dobře hoří, stačí přiložit poleno do krbu a za hodinu je po něm. Jak je to vlastně s požární ochranou dřevostaveb? Za prvé jsou na dřevostavby kladeny přísné technické a protipožární normy, takže nemusíte mít obavy, že by vám dům vzplanul a shořel během chvíle jako pochodeň při běžném denním provozu. Za druhé dřevěné trámky spíše uhelnatí, což naopak rychlost hoření přibrzdí. Dřevostavba je z hlediska protipožárního zabezpečení na tom mnohdy lépe, než zděný rodinný dům.
Není tam zima? Ne, zima v dřevostavbě opravdu není, jestliže ji důkladně zateplíte například fasádním polystyrenem nebo minerální vatou. Ostatně, domy ze dřeva se běžně staví na severu Evropy nebo v Kanadě, a to i na Aljašce. Například ve Whitehorse a v jeho okolí je řada domů postavena ze dřeva a lidé tu spokojeně žijí stovky let.
Není to kůlna? Některé dřevěné kůlny a dřevníky vypadají dobře, ale jsou to přece jen kůlny. Nebude vaše dřevostavba připomínat právě takovou provizorní kůlnu? Ne, opravdu nebude, domy typu dřevostaveb mají sice dřevění jádro, ale jsou opláštěné omítkou a uvnitř pokryté například sádrokartonem, takže na první pohled ani zdálky, ani zblízka vůbec nepoznáte, že se jedná o dřevostavbu. Vzhled moderních dřevostaveb je mnohdy až luxusní.
Životnost? Byli jste se někdy podívat na hradě Kost? Tam spatříte masivní dřevěné trámky, které tu stojí stovky let. Jistě, že dřevo mohou napadnout dřevokazné houby a červotoč, ale proti těmto organismům existuje ochrana. Životnost dřevostavby je odhadována na desítky roků a je docela pravděpodobné, že vás takový dům přežije.