Pokud se nyní rozmýšlíte, zda budete žádat o úvěr, kde je podmíněna zástava nemovitosti, tak je její pojištění velmi častým a zároveň nezbytným požadavkem. Je jedno, jestli budete o úvěr žádat bankovní či nebankovní instituci, s nutností pojištění se setkáte u obou.
Zpočátku je třeba si ujasnit, že se nejedná o pojištění domácnosti, ale o pojištění nemovitosti. Takže na to pozor. Pojištění domácnosti se totiž vztahuje na vnitřní vybavení, kdežto pojištění nemovitosti Férová hypotéka jako takové pokrývá škody, které jsou způsobené na samotné nemovitosti. Je možné pojistit jakoukoliv nemovitost, takže je jedno, zda se jedná o garáž, byt, rodinný dům, chatku či chaloupku. Pojištění nemovitosti se totiž vztahuje na škody, které jsou zapříčiněny živelnou pohromou (povodeň, krupobití, vichr, pád stromů…), požárem, výbuchem, zřícením letadla nebo třeba i vandalismem (krádež či vloupání). Takže je potřeba věnovat pozornost tomu, na jaká rizika je pojištění uzavřeno.
Cena pojištění se samozřejmě liší a je stanovena na základě několika požadavků. Důležitými faktory je celkový rozsah pojistného krytí a výše pojistného plnění. Dalším faktorem, který hraje roli je také lokalita, výše spoluúčasti klienta. Rozhodující je také to, zda je pojištění uzavřeno na novou nebo časovou hodnotu. Nová hodnota představuje cenu, za kterou by bylo v daném místě pořídit stejnou nebo alespoň srovnatelnou nemovitost, zatímco časová hodnota představuje cenu, jakou měla nemovitost těsně před pojistnou událostí. Proto v této situaci rozhodně navštivte odborníka, který se v této oblasti pohybuje. Ten vám poradí, jak správně pojistit a vše vám předběžně spočítá v online kalkulačce.
Je třeba ještě zmínit, že se pojištění vztahuje nejen na obytné budovy, ale také stavby, které jsou součástí pozemků nemovitosti, zde se může jednat třeba o garáž, skleník, kůlnu nebo sklep. Může se tedy vztahovat i na rozestavěné stavby.